Svatba v Thajsku
11.03.2016
Nabízíme uskutečnění symbolického svatebního obřadu v Thajsku na Koh Samui. Svatební obřady je možné mít na pláži s mnichem Ban Tai Beach, respektive...

Volba příjmení

Rozhodnutí, zda budou snoubenci v manželství užívat příjmení ženicha nebo nevěsty, či zda bude užívat každý příjmení vlastní, musí souhlasně sdělit matričnímu úředníkovi před uzavřením manželství. Pro upřesnění, mají tedy tyto možnosti:

  • společné příjmení - nejčastěji to bývá příjmení ženicha, ale může to být i příjmení nevěsty
  • každý si ponechá své vlastní příjmení
  • společné příjmení, ale může k němu užívat ještě své původní příjmení

Pokud si snoubenci zvolí společné příjmení, stává se také automaticky příjmením pro děti narozené z tohoto manželství. Pokud si chtějí snoubenci ponechat svá původní příjmení, musí před vznikem manželství souhlasně prohlásit, které z jejich příjmení bude zároveň příjmením pro děti narozené z tohoto manželství. Pozor ! Bylo by mylné domnívat se, že společným prohlášením získají příjmení i děti narozené snoubencům před uzavřením manželství, například děti z předchozího manželství. Pokud snoubenci před uzavřením manželství zvažují jinou alternativu než je společné příjmení, měli by se nejdříve vždy poradit na matričním úřadu, neboť toto rozhodnutí se v budoucnu bude dotýkat nejen jich samotných, ale i jejich dětí.